fbpx
Regionální kancelář: Petrohradská 893/34, 101 00 Praha - Vršovice
+420 257 171 717
kobzaj@psp.cz

Útok na Capitol jen jako zahřívací kolo. Kobza už tuší dění po volbách v USA

Útok na Capitol jen jako zahřívací kolo. Kobza už tuší dění po volbách v USA

Poslanec SPD Jiří Kobza se obává, že po prezidentských volbách v USA bude v ulicích dusno. Ani jedna strana se totiž s prohrou nesmíří. Americká společnost je podle něho rozdělena tak, jak nebyla od občanské války. Dále se vyjádřil i ke konferenci GLOBSEC, která se během víkendu konala v Praze. Tu označil za „poradu lidí a organizací, které z války profitují, na téma, jak tu válku ještě více rozpoutat, nejlépe do stavu, kdy už nepůjde zastavit“.

V Praze se tento víkend konala mezinárodní konference GLOBSEC. Podle jejích pořadatelů musí západní civilizace, reprezentovaná NATO, v současnosti „přečkat bouři“. Není ale to, co se děje ve světě, trochu jiný druh problému, než „bouřka“, která se přežene?

No, mně osobně to přijde jako porada lidí a organizací, které z války profitují, na téma, jak tu válku ještě více rozpoutat, nejlépe do stavu, kdy už nepůjde zastavit. Nemohu nevidět souvislost s blížícími se prezidentskými volbami v USA.

Podle Petra Koláře, předsedy přípravného výboru konference, je třeba, aby se síly liberální demokracie sjednotily, protože „autoritáři“ se sjednocují taky. Nevede ale toto „sjednocování“ k tomu, že západní civilizace ztrácí rozmanitost, na které vyrostla?

Pokusy o sjednocování sil liberální demokracie vidíme všude kolem, například na stylu zahájení olympiády v Paříži nebo na Prague Pride. Je ale otázkou, zda už jejich sjednocování nedosáhlo svých mezí, jak vidíme na klesajících preferencích tzv. liberálních stran u nás (ODS,TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Pirátů). Na rozdíl od toho, sjednocování konzervativních demokratů je stále v začátcích a tak se domnívám, že vyjádření Petra Koláře vyplývá z oprávněného pocitu, že liberálové ztrácejí vliv (díky tomu, co již stačili napáchat na evropské společnosti a ekonomice).

Vláda zdůrazňuje, že neustoupí z podpory Ukrajině v jejím boji proti Rusku. V situaci, kdy už i některé západní země začínají hovořit o potřebě řešení konfliktu prostřednictvím jednání, je namístě debata o tom, co má tato „podpora Ukrajině“ vlastně znamenat?

Já výrazu „podpora Ukrajině“ rozumím tak, že to znamená otevřené úvěry a financování zbraní pro Ukrajinu, a na tom ti, kteří jsou na rozhodujících místech, ukrutně bohatnou. Očividně jim ukrajinská ani ruská krev – obě stejně červené – na rukou vůbec nevadí.

Jak se vy osobně díváte na vývoj situace na bojišti mezi Ruskem a Ukrajinou? Zaznívají názory, že ukrajinské úspěchy i na ruské straně hranice mají vést k posílení pozice pro vyjednávání. Je to podle vás reálné?

Na každou dohodu musí být dva a většinou to bývá tak, že jedna z těch stran je k jednání přinucena a ta druhá ochotná. Takovou situaci zatím na bojištích nevidím. Z vojenského hlediska je k zamyšlení, že Rusové v podstatě k ukrajinskému průniku nepřesouvají žádné velké síly a spíše nechávají Ukrajincům prodloužit zásobovací trasy (protože válka je především o zásobování). Z hlediska našich „objektivních“ médií ten vývoj jistě vypadá zajímavě. Když vidím některé redaktory (redaktorky) jak radostně hlásí, kolik Rusů Ukrajinci pozabíjeli, je mi z nich opravdu smutno. Jsou to jen obchodníci s cizí krví a s cizím neštěstím, protože válka nic jiného není, než krev a neštěstí. Osobně tedy spíše čekám, že příležitostí k jednání bude leden 2025, po amerických volbách.

Ministři zahraničí Evropské unie se z iniciativy komisaře Borrella sešli nikoliv v Budapešti, která právě EU předsedá, ale v Bruselu. Měla to být „lekce“ Maďarsku a premiéru Orbánovi, který se v rámci předsednictví pokusil dělat trochu odlišnou diplomacii, než Brusel provozoval doposud. Co říkáte na ten Orbánův pokus a na reakci Bruselu?

Viktor Orbán je veliký státník, jaký se rodí jen jednou za čas. Jsem si jist, že zatímco dějiny (alespoň trochu objektivní) zatratí všechny Merkelové, Leyenové, Macrony, Scholze a další tvůrce evropského neštěstí, odkaz Viktora Orbána bude ctěný.

V týdnu se v Praze konalo setkání velvyslanců. V jaké kondici je podle vás česká diplomacie pod Janem Lipavským?

Naše diplomacie je pod ministrem Lipavským? Já se nemohu zbavit dojmu, že ji řídí americké velvyslanectví.

Do Evropské komise Česko vysílá ministra Josefa Síkelu, s vyhlídkou na „silné ekonomické portfolio“. Je to podle vás reálné?

Jestli ano, pak to znamená, že naše neštěstí ještě nedosáhlo svého dna.

Celý svět očekává prezidentské volby v USA na začátku listopadu. Může podle vás s nástupem Donalda Trumpa nastat tak dramatická změna, jako se někteří obávají?

Změny bezpochyby nastanou a já cítím v kostech, že ať již volby dopadnou tak nebo tak, Američani budou mít dost svých vlastních problémů. Pochybuji o tom, že strana, která prohraje, se s prohrou smíří. Americká společnost je rozdělená, jak nebyla od doby občanské války, a to se jistě ve volbách a v době po nich projeví. Myslím, že tzv. útok na Capitol (č. Kapitol) bylo jen zahřívací kolo.

Tags: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *